Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení koček

31. 12. 2005

Krmení koček je závislé na věku, plemene a pohlaví.

Krmení koček je jednou z hlavních podmínek chovu zvířat v domácích podmínkách je jejich pravidelné a vyvážené stravování. Kočka, jako nositelka individuálností, se pro své jídlo hlasitě ozývá. Některé kočky jsou velmi vybíravé, mají rády různorodost. Jiné zase dávají přednost jednomu nebo několika druhům jídla. Přesto však jsou všechny připravené „hladovět“, pokud jim jídlo nechutná.

Stravu je nutné kočkám připravovat speciálně. Jídlo musí být správně vyvážené; při různorodém jídle se doplňuje nedostatek té či oné ingredience, nutné pro zdraví kočky. Jídlo musí být čerstvé, ne moc studené ani horké. Maso (syrové) nařezané na nevelké kousky. Masové produkty se doporučuje dávat s přílohou. Ryby určitě vaříme, neboť v syrových rybích produktech se nacházejí látky, ničící vitamin B1. Nutno pamatovat, že ryba není vhodná pro těhotné kočky; lepší je nabízet játra a čerstvou zeleninu. Játra jsou pro naše svěřence nejprospěšnějším produktem, kromě jiného obsahují mnoho látek, vytvářející ochranná intenzivní zbarvení srsti. Kočkám také chutnají ledvinky, plíce, srdce. Jednou týdně vyžadují také jedno vejce a to na jakýkoliv způsob. Hodně bílků je také obsaženo v mléce, sýru, tvarohu. Méně prospěšné je mléko kravské, lépe je podávat sladkou smetanu nebo ve vodě rozmíchané mléko sušené. Hodně koček má rádo zeleninu – čerstvou i vařenou. Ovoce je možné nabízet libovolně – záleží na tužbě (přání) jednotlivých zvířat.

Stravování koček je závislé na věku, plemene a pohlaví. Většinou kocouři jedí více než kočky. Kastrovaným zvířatům, kde se vyhýbáme tloustnutí, je nutné zlehka porce snižovat. Krmení výstavních koček vyžaduje zvláštní přístup. Strava (jídlo) těchto zvířat se musí skládat z vysoce kvalitních produktů a je nutný přísný dohled. Dospělou kočku je lépe krmit 2 – 3x za den, denní norma jídla musí obsahovat 125-300 gramů (závisí na hmotnosti a plemene). Koťatům musíme podávat stravu v maličkých porcích 6x denně. Pro krmení kotěte, odstaveného od matky, je možné připravovat různé (libovolné) mléčné produkty dětské výživy, sladkou kaši z dětské krupičky, odvar z ovesných vloček, rýži, nemastné masové odvary, lisované maso, vařenou rybu, tvaroh, ovocné pyré. Již 12. den života kotěte můžeme podávat lisované maso, rybu. V 5. – 6. týdnu libové telecí, hovězí nebo drůbeží maso, játra v rozmělněném stavu (namletá). Ve stáří 7-8 neděl – ovoce, zeleninu pro správný vývin zubů a žvýkacích svalů je však důležité, aby maso bylo nakrájené na kousky.
Při krmení starších koček je nutné brát v úvahu, že odumírání buněk závisí na věku, zpomalování prudkého růstu (proliferace) a stárnutí orgánů a vedou k porušování trávení a vstřebávání. Takové kočky mají zuby ve špatném stavu. V této době života potřeba kalorií klesá a zvyšuje se spotřeba proteinů, minerálů a vitamínů. V prvním případě se toto týká kastrovaných a sterilovaných zvířat. Otylosti nebo stařeckému vyčerpání kočka může uniknout díky (pomocí) pravidelnému stravování a optimálnímu vzájemnému poměru mezi porcemi krmení a zátěží.

Kočky, chovající se v domácích podmínkách a které nemají volný výběh, vyžadují vytvořit „pokojovou pastvinu“. Na toto můžeme použít drn s trávou, který umístíme do květináče nebo kameninového hrnce. Lepší je, když je možnost zasít semena různých travin. Rostoucí oves, pšenice, ječmen se kočkám velice líbí. Česnek – zvláště odřezán od hlíz. S preventivním cílem je třeba čas od času do kočičího jídla přimíchat jeden stroužek česneku, rozmačkaný a smíchaný s roztíratelným máslem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

česnek a cibule jsou pro kočky jedem!

(vera.gabi, 6. 4. 2010 21:24)

stačí zaserfovat na netu a jedovaté rostliny pro kočky si najít, rovněžtak čokoládu, česnek, cibuli a další...které jsou jdem pro kočku...opatrně i s podáváním ryb...syrévé vůbec NE!

Re: česnek a cibule jsou pro kočky jedem!

(Ivana, 18. 12. 2014 16:50)

Souhlasím.

blbost

(..., 8. 1. 2011 14:46)

to sou blbosti co tady pisou

Re: blbost

(Ivana, 18. 12. 2014 16:49)

Všechno sice ne, ale co se toho česneku týče, tak bych neriskovala. Podle mne může kočce uškodit (u cibule je to jisté).

Těhotná kočka

(Stanislav Roček, 31. 8. 2014 16:38)

Srdečně zdravím, jsem chovatelem koček asi 15 let, doma máme jednoho kocoura (je kastrovaný) a jednu kočku. S manželkou jsme se rozhodli že náš chov omladíme, tak jsme si na chatě z volné přírody pořídily roční kočičku,aniž by jsme to tušili měla v sobě mláďata, na porod jsme měli vše připraveno, kočka odrodila a ztratila o mláďata zájem a nekojila je ,ani jedno se nezachránilo, měla 3. Zajímalo by mne proč se tak chovala. Děkuji

kočka je šelma

(veronika, 16. 4. 2014 12:23)

ahoj, všude čtu jak by kočka měla mít vyváženou stravu, ale my máme například venkovní nalezence, kteří jisto jistě venku na nejpestřejší stravu nemohli mít přístup. Když se podíváme na ty naše šelmičky tak venku vám uloví opravdu hnusnou zablešenou myš a ještě so pěkně pohrají s jejími ne vždy zdravými vnitřnostmi..takže si myslím, že pokud mám ráda svoji číču.. tak ano..vyvážená strava, ale nemusim kupovat dětské výživičky atd... pomalu se vařit s jejím papáním atd.. i když bych to ráda udělala.. ta kočička to dle mého neocení..je zvyklá jak od svých rodičů na venkovní tudíž ani ne tak kvalitní stravu jak by se mohlo zdát, tak sama od sebe, kdy mi v pusince například pyšně nese špinavou spadlou popraskanou skořápku d vejce... takže je potřeba takového urputného piplání? je to dobré vůbec pro ty kočičky?

Kočka nebo kotě?

(Haník, 19. 3. 2013 19:32)

Ahoj,máš moc pěkný web.Budu mít kočku a ta se narodila ěkdy v září.Je to ještě kotě a mám jí tedy krmit 6x denně po maličkých porcích nebo už můžu 2x - 3x denně ?
Předem děkuji za odpověď ;)

Česnek kočce??!

(Olga Ženatá, 4. 9. 2008 15:57)

Dobrý den,
přečetla jsem si článek, ve kterém uvádíte, že je vhodné čas od času přimíchat do jídelníčku kočce stroužek česneku.Přiznám se, že mě to překvapilo, neboť česnek a cibuloviny zase byly uváděny na internetu mezi jedy, které jsou nebezpečné pro kočky! Ne že by snad hned po požití menšího množství umřely, ale postupně se to prý nahromadí a to pak je nebezpečné!Proto by mě zajímalo, jak to tedy vlastně je, neboť maminka zkusila dát těm dvěma svým miláčkům trochu domácí sekané (dává tam velmi málo cibule i česneku)a kočičáci i když dostali kapsičky, tak na sekanou se vrhli, jako kdyby týden nežrali a velmi jim chutnala. Já po přečtení informaci, že česnek a cibuloviny jsou pro kočky jed, jsem jí to nedoporučila. Tak mi prosím řekněte, kde je pravda.
Zdravím Vás a všechny milovníky
kočičích mazlíků
Ženatá Olga

Re: Česnek kočce??!

(Jirka, 14. 2. 2012 21:33)

Cibuloviny jsou pro kočku škodlivé. Sice ji neoddělají hned, ale postupně ano. čokoláda samozřejmě, ta odkrouhne i psa. Že jim to chutnalo, to se nedivím. Ale neprospělo.

cibule v paštice

(Darina Georgievová, 4. 5. 2011 22:12)

Dobrý den, prosím Vás, mám takový dotaz. Jedna paní mi nabídla poslat z obchodu prošlé, ale pořád pro člověka poživatelné paštiky - rybí, jenže je v tom i nějaké koření a cibule a já krmím spoustu toulavých koček kočičíma konzervama a granulema a nevím, jestli to mám risknout, aby jim ta cibule nějak neublížila. myslím, že by to měly být i uzené konzervy, ale i kdyby ne - dát jim to nebo ne? Třeba s nějakou přílohou?
Děkuji moc za odpověď.
Darina Georgievová - odepište mi prosím na darina.georg@centrum.cz

Re: cibule v paštice

(Jirka, 14. 2. 2012 21:30)

Nejde ani tolik o cibuli (i když o tu také). Prostě lidské jídlo kočky jíst nemají. Obsahuje příliš mnoho soli, cukru a nebo potravinářských aditiv.
Zažil jsem, když mi někdo říkal, že krmil kočku kabanosem a žila 8 let. To ano, bez kabanosu mohla i 15.

dotaz

(Darina Georgievová, 4. 5. 2011 22:10)

Dobrý den, prosím Vás, mám takový dotaz. Jedna paní mi nabídla poslat z obchodu prošlé, ale pořád pro člověka poživatelné paštiky - rybí, jenže je v tom i nějaké koření a cibule a já krmím spoustu toulavých koček kočičíma konzervama a granulema a nevím, jestli to mám risknout, aby jim ta cibule nějak neublížila. myslím, že by to měly být i uzené konzervy, ale i kdyby ne - dát jim to nebo ne? Třeba s nějakou přílohou?
Děkuji moc za odpověď.
Darina Georgievová

omg..

(wnn, 13. 6. 2010 12:48)

"Hodně bílků je také obsaženo v mléce, sýru, tvarohu." Co to je za blbost? Určitě tam mělo být bílkovin, že? A odkdy sušené mléko NENÍ kravské? To zas psal nějaký chytrák..

Týrání

(Sallmi, 4. 8. 2008 12:33)

Tak nevím, jestli je tento článek o správné výživě koček nebo o jejich týrání. Od kdy je správné dávat kočkám mléko ba dokonce smetanu? Játra a vnitřnosti pro kočku také nejsou zrovna nejvhodnější. 300 gramů žrádla je množství tak pro 10ti kilového kocoura atd. No na omluvu není ani to, že byl článek napsán v roce 2005. Chudáci vaše kočky.

Nabidka kotata

(NAbidka kotat, 5. 7. 2008 20:16)

Dobrý den Vám všem!!Ráda bych Vám položila takovou nabídku, narodilo se nám 5 krásných zdravých koťat, a 2 lidé to museli bohužel zrušit. Pokud byste meli zájem voljte na : 603370726, a nebo se koukněte na fotečky na www.darkandy666.blog.cz, koťata jsou naučená jak na zahradku tak na kamínky do bytu. Mam, odvoz takže jsem schopna Vám kotě dovézt mimo prahu (po cele ČR) Pokud Vás moje nabídka řesvědčila,budu ráda když se ozvete. A nebo mě doporočili dát . PS: koťata jsou darem

Dotaz

(sandra, 5. 2. 2008 13:05)

Mohla bych se zeptat,jestli můžu dávat své kočce bylinky? děkuji

recept na kočičí stravu

(Hana Pospíšilová mladší, 28. 10. 2007 20:21)

suroviny: 1 porce
1-2 vejce
1 stroužek česneku
1 bílý jogurt
4pl granulí kitekat
kousek zeleniny podle fantazie
postup:

Vejce pouze žloutek a vše smíchejte dohrohromady
kromě jogurtu. Jogurt přidejte podle chuti vaší kočičky nebo kocourka.Je to velmi zdravé a prospěšné vašemu malíčkovy.

recept na kočičí stravu

(Hana Pospíšilová mladší, 28. 10. 2007 20:21)

suroviny: 1 porce
1-2 vejce
1 stroužek česneku
1 bílý jogurt
4pl granulí kitekat
kousek zeleniny podle fantazie
postup:

Vejce pouze žloutek a vše smíchejte dohrohromady
kromě jogurtu. Jogurt přidejte podle chuti vaší kočičky nebo kocourka.Je to velmi zdravé a prospěšné vašemu malíčkovy.

docela mi to pomáhá :D

(Violett, 30. 9. 2007 17:24)

dík pomohlo mi to s projektem na Aj :D ;)

zve

(eliska, 8. 8. 2007 9:12)

pozte namprosim abi se netirali ti zvirata